Fibrocell Otolog Fibroblast Hücresel Doku Yenileme Sistemi

FIBROCELL nedir?

Fibrocell, bireyin kendi dokusundan ayrıştırılan fibroblast hücrelerinin, laboratuvar ortamında, hücre kültürü yöntemleri ile çoğaltılarak bireyin gerekli gördüğü bölgeye uygulanmasına dayanan otolog hücresel tedavi prensibidir.

Fibrocell,bilhassa yaşlanmadan kaynaklı derin kırışıklıkların minimize edilmesi ve cilt yenilenmesinin gerçekleşmesi amaçlı, kişiye özel (kişiye özgü) olarak üretimi gerçekleştirilen FDA tarafından onaylanmış ilk otolog hücresel tedavi prensibidir.Fibrocell , Türkiye’de ARS ARTHRO Biyoteknoloji A.Ş.’nin tescilli markası olup, ilk ve tek gerçek fibroblast hücre tedavisidir.

fibrocell mikroskop

Fibroblast Hücresi Nedir?

Fibroblast hücreleri bağ dokusunn ana hücreleri olarak bilinmektedir. Derinin orta tabakası denilen dermis bölgesinde yer alırlar. Temel görevleri, cildin yenilenmesinde, aydınlık ve genç görünmesinde gerekli proteinleri üretmektir. Özellikle kollajen ve elastin olarak tanımlanan bu proteinler cildin daha sıkı daha gergin ve genç görünmesinden sorumludurlar. Aynı zamanda yüz ve dudak dolgusunda kullanılan hyalüronik asit gibi molekülleri de doğal olarak sentezlerler.

FIBROCELL Nereye Uygulanır?

Cilt dokusu yani deri tabakası, bütün organların ve kasların üstünü kaplayarak koruma görevi görür. Genel olarak 3 yapıdan oluşur. En dıştakeratinleşmiş yapı olan ve dışarıdan canlı organizmanın içerisine girmeye çalışan pek çok istenmeyen ajanlara karşı birincil koruma görevi üstlenen epidermis tabakası yer alır. İkinci yani epidermisin hemen altında olan tabaka ise dermis olarak adlandırılır. Burada yoğun olarak fibroblast hücreleri yer alır ve kollajen,retiküler lifler görülür.Dermis bölgesicildin ne kadar genç görünüceğini belirleyen bölgedir. En altta ise yağ dokunun yer aldığı hipodermis tabakası yer alır.

FIBROCELL Öncesi- Sonrası 

fibrocell öncesi sonrası

DOKU NUMUNELERİNİN ALINMASI

Doktor, numune alınacak bölgeyi lokal olarak uyuşturur. Kulağın arka, güneş görmeyen bölümündepirinç tanesi büyüklüğünde 1 ya da 2 adet adet doku parçası alınır. Kan numuneleri ile doku parçasıFibrocellsoğuk sistem transfer kutularına yerleştirilerek, ARS ARTHRO BİYOTEKNOLOJİ’ye ait Bilkent Üniversitesi Cyberpark’taki hücre laboratuvarınagönderilir.

KİŞYE ÖZEL(KİŞİYE ÖZGÜ) FIBROCELL® ÜRETİMİ

Biyoteknoloji Laboratuvarında, milyon sayıda fibroblast hücresinin çoğalması gerçekleştirilir. Bu işlem, FDA kabul kriterleri dahilinde FIBROCELLüretim yöntemine göre gerçekleştirilir. Çoğalması sağlanan bu hücreler Sağlık Bakanlığı’nın ve Avrupa Normları’nın açıklamış olduğu kalite kontrol basamaklarından geçerek kliniğe transfere hazır hale getirilir.

FIBROCELL UYGULAMASI

Anestezik kremler vasıtasıyla cilt uyuşturulur. Fibrocell kişinin arzu ettiği bölgeye uygulanır. Yöntem invazivdir. Toplamda 3 ayrı seans olmak üzere belirli periyotlar aralığında uygulama gerçekleştirilir.. İlk uygulama numune alımından yaklaşık 35-40 gün sonrasında gerçekleştirilirken, ikinci ve üçüncü uygulamalar 15-20 gün ara ile gerçekleştirilmektedir. Doktor tarafından belirtilenuygulama periyoduna dikkat edilmesitedavinin etkinliği açısında önem arz eder. Bu tedavi diğer tedavilere nazaran oldukça farklı olup, canlı hücrelerin transferi niteliğinde olduğu unutulmamalıdır.

FIBROCELL’in Avantajları

Kişiye özeldir. Bundan dolayı hassasiyet görülmesi oldukça düşüktür.

Uygulama yapıldığı bölgede kalır.

FDA tarafından onay almış bir tedavi metodudur..

Kalıcıdır, etkisi 5 yıla kadar uzanır.

Botulinim toksin veya bir yüz-dudak dolgu materyalleriihtiva etmez,saf fibroblast hücreleridir.

Doğal görünüm sağlar, yüz ifadesinde ve mimiklerde değişikliğe sebebiyet vermez.

FIBROCELL’ Nerelerde Kullanılır?

1.Yüzdeki derin ve ince kırışıklıkların kaybedilmesinde,
2.Ciltteki renk tonunun dengelenmesinde
3. Kronik yara tedavisinde,
4.Gençlik döneminde yaşanan rahatsızlıklar sonucu oluşan çukurlukların giderilmesinde,
5. Kellik probleminde etkin şekilde kullanılmaktadır.

FIBROCELL’in Yan Etkisi Var mı?

Fibrocell tedavisinin yan etki oluşturma ihtimali, estetik alanda yapılan hemen hemen tüm tedavilerden daha düşüktür. Çünkü enjekte edilen materyal kişinin yine kendi hücreleridir. Yaşanabilecek alerji durumları, genellikle hastanın kendisinin de farkında olmadığı ve sessizce seyreden bağışıklık sistemi problemlerine bağlı olabilmekle beraber, cilt dokusu oldukça hassas kişilerde enjeksiyon işleminden kaynaklı ufak çaptaki kızarıklıklardan ibarettir. Hassasiyet durumları 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.