Fraksiyonel Co2 Lazer Tedavi Yöntemi

Fraksiyonel CO2 lazer nedir?

Fraksiyonel CO2 lazerler cilt yenileme amaçlı kullanılan en güçlü cihazlardır. Bu uygulama tedavi edici etkisinin yüksek, yan etkisinin düşük olması sebebiyle, cilt yenilemede son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem olmuştur. Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde ilk seçilen edilen yöntemdir.

Fraksiyonel CO2 lazer nasıl etki eder?

Fraksiyonel CO2 lazerler cildin hem üst ve hem alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde lazer ışığı cilde mikroskopik kolonlar halinde gönderilir. Bu bölgelerdeki esas hedef sudur, yani kollajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar kontrollü bir şekilde hasara uğrarlar. Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki sağlam bölgelerdeki canlı hücreler, hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarırlar. Böylece bu minik kolonların gönderildiği alanlarda doku yenilenir. Bu yenilenme esnasında üst deriye ait lekeler tedavi edilebilirken, deri altında da minik alanlar halinde ısı hasarı yapar ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumunu uyarır.

Fraksiyonel CO2 lazer uygulamaları hangi alanlarda kullanılmaktadır?

  • Sivilce izleri
  • Ameliyat izleri
  • Yanık ve yara izleri
  • Gebelik ve doğum sonrası çatlakları
  • Cilt kırışıklıkları ve cilt sıkılaştırma
  • Yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesi
  • Gebelik maskesi (melasma)

Kişiler bu tedaviden kaç gün sonra normal yaşantılarına dönebilirler?

Bu süre yapılan uygulamanın derinliğine ve kişisel özelliklere bağlıdır. Örneğin, çok yıpranmış, kırışıklığı veya iz derinliği fazla olan ciltlerde yapılan daha derin uygulamalarda 7-10 gün kadar devam eden bir kızarıklık söz konusu olabilir. Bunu istemeyen kişilere bir seans yerine daha hafif birkaç seans uygulanabilir. Hasar miktarı az olan kişiler ise tedavi sonrası 4 gün içinde normal yaşantılarına dönebilirler.

Kaç seans uygulama gerekir?

Seans sayısı tedavi amacına, tedavi edilecek bölgenin yerine ve kişisel özelliklere bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3-6 seans gerekebilir.

Seans araları ne kadar olmalıdır?

Seans araları 3-4 hafta olmalıdır.

Tedavinin etkisi ne zaman başlar?

Tedavinin son etkisi 3 ay sonra ortaya çıkar. Çünkü kollajen üretiminin tamamlanması 3-6 ay içinde gerçekleşir.

Tedavinin yan etkisi var mıdır?

Tedavinin ilk 2 günü kızarıklık ve ödem, sonrasında ise hafif kabuklanma ve soyulma meydana gelir. Koyu tenli kişilerde bölgesel pigment kaybı olabilir. Hastada daha önce uçuk öyküsü varsa bu durum aktive olabilir. Bunun için tedavi öncesinde uçuk önleyici tedavi başlanır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.