Lazer ile Doğumsal Cilt Lekeleri Temizleme

Doğumsal Damarsal Cilt Lekeleri

Doğumsal damarsal cilt lekeleri doğumda veya doğumu izleyen ilk yıllarda ortaya çıkan damarsal içerikli lekelerdir. Doğumsal damarsal kırmızı cilt lekelerinin en çok görülenleri hemanjiyom ve port wine (porto şarabı) lekeleridir. Kız çocuklarında daha sık görülürler. Hemanjiyomlar çoğu zaman deriden kabarık, zaman zaman büyüyüp küçülen oluşumlardır. Hemanjiyomlar ilk 4-6 ay içinde büyüyerek daha belirgin hale gelirler. 5-7 yaşlarına kadar renkleri solarak iyileşme eğilimi gösterirler, 9-10 yaşına kadar çoğunlukla kaybolurlar. Bir kısmı hiç iz bırakmadan kaybolurken bir kısmı ise iz bırakarak iyleşir. Porto şarabı lekeleri ise doğumsal olup deri ile aynı düzeyde ve mor-bordo renkli oluşumlardır, çocuk büyüdükçe yavaş yavaş büyürler.

Tedavileri mümkün müdür?

Daha önceleri tedavileri pek de yüz güldürücü olmayan doğumsal lekeler, son yıllarda lazer teknolojilerinin gelişmesiyle tedavi edilebilir duruma gelmişlerdir. Daha önceki yıllarda, kalıcı iz oluşumu ve rengin silinmeden başka bir renge dönüşmesi gibi durumlar oluşabilmekteyken son zamanlarda geliştirilen farklı lazerlerle oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Pulse dye lazerler ve yeni jenerasyon High-power Optically Pumped Semiconductor laser (HOPSL) teknolojisi doğumsal lekelerin tedavisinde altın standart olarak kabul edilmektedir. Lazer ışığı yardımı ile damarlar kapanarak kızarıklık yavaş yavaş azalmaktadır. Kanama ve ağrı oluşması söz konusu değildir. Tedavi 4-6 hafta ara ile uygulanan 4-6 seansdan oluşmaktadır.

Lazerle şarap lekesi tedavisinin başarı oranı nedir?

Porto şarabı lekesi ya da port wine lekesi olarak da bilinen doğum lekelerinin lazerle tedavisi ile lezyonların rengi oldukça açılır veya tamamen ortadan kalkarlar. Hemanjiyomlar %85-95 oranında, porto şarabı lekeleri ise %40-75 oranında iyileşme gösterirler. Tedaviye erken yaşlarda başlandığında damarlar daha küçük ve yüzeyel olduğundan tedaviye daha iyi yanıt alınır. Deri rengi koyu olan kişilerde enerji düşük olacağından tedavi daha uzun sürebilir.

HOPSL Lazer Sistemi başka hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır?

HOPSL lazer, bacaklarda ve yüzde görülen ince kılcal damarların kapatılmasında, kırmızı yüzlerde yanaklardaki kızarıklığın azaltılmasında, Rozacea, roza ya da halk arasında gül hastalığı, gül lekesi denilen durumların tedavisinde, akne veya sivilcelerden kalan kızarık izlerin azaltılmasında ve güneş lekelerinin tedavisinde de başarıyla kullanılmaktadır.

Hemanjiom Tedavisi

Daha sık doğuştan olan, bir diğer adıyla da bilinen damar benleri damarlardan kaynaklı olarak oluşmaktadır. Doğuştan bir hastalık olan hemanjiom, bu sebeple daha sık olarak bebeklerde görülmektedir. Hastalık çok hızlı ilerleyen bir yapıya sahiptir, bu sebeple yakın takip gerektirmektedir. Sürekli büyüme eğilimi olduğu gibi, aynı zamanda gerileyip, iyileşme ihtimalide vardır. Hemanjiom hastalığındaki en önemli sorun ciltte oluşan görsel bozukluklardır, özellikle dudak ve yüz çevresinde belirgin olabilmektedir. Halk arasında damar beni olarak bilinen ve tıp alanında Hemanjiom adı verilen bu hastalığın mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanılmaya başlayan cihazlar ile, hemanjiom durumuna göre tedavisi kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Hemanjiom tedavisinde kullanılacak yöntem tedavi yapılacak bölgeye, hemanjiom’un büyüklüğüne ve tipine göre belirlenmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için iletişim formumuzdan yada telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Hemanjiom tedavisi Ankara’da.

Leave A Reply

Your email address will not be published.